Klimalarda soğutmaya katkıda bulunan en önemli faktörler arasında klima gazı yer alır ve klimanın modeli ve çalışma şekli ne olursa olsun çalışma şekli her zaman aynıdır.

Klima gazı olarak genellikle R22 A ve R 410A kullanılırken, R 22A çevreye zarar verdiği gerekçesiyle yasaklanmıştır ve çevre dostu olan Kayseri klima gazı bu nedenle ozon tabakasına zarar vermeyen R 410A gazını kullanmaktadır.

Gaz dolumu nasıl yapılır?

Klima gazları, klimanın ömrü boyunca tükenmeyecek şekilde ayarlanmıştır ancak klima gazında bitme söz konusu ise, bir yerlerde gaz kaçağından şüphelenmek gerekir. Kayseri klima gazı, dolum yapmadan önce sistemi kontrol ederek kaçak olup olmadığı kontrol eder. Kaçak varsa, gaz dolumu yapılmadan önce sistemdeki sorun çözümlenir. Kontrol sonucunda borularda kaçak tespit edilmezse de klima ve kompresör bağlantıları kontrol edilir ve sonrasında klima gazı basılır.

Klima gazı dolumu profesyonel ekip tarafından yapılmalıdır. Bu nedenle Kayseri klima gazı teknik servisinden destek alınmalıdır. Klimalara gereksiz yere yapılan müdahaleler çok daha ciddi hasarlara neden olabilir.